To all of those who participated in the Sandman Triathlon,

 

     I am very aware of your frustration with the outcome of this year’s Sandman Triathlon. It certainly wasn’t the event that I planned, but the first concern of a race director is to insure the safety of the athletes.

 

     In order to allow time for athletes to walk to the swim start, a decision concerning whether we would have a swim was made at 6:45 AM.  At that time, myself, my Swim Coordinator and the Captain of the Virginia Beach Lifesaving Service (who combined, have approximately 60 years of open water event experience) determined that the water conditions were safe for any level of swimmer.  While the wave height seemed to have increased slightly by the time the first wave started, it did not appear as though the conditions necessitated a change in plan.  However, in the course of approximately 10 minutes, conditions deteriorated rapidly.  This may have been due to the outgoing tide reaching the off shore sandbar and greatly increasing wave height and energy.  It was at that time that the decision was made to put no other athletes into the water and to concentrate all efforts on getting those athletes who were in the water out safely.  Thanks to the skill and professionalism of the Virginia Beach Lifesaving Service, this was accomplished.

 

     There is nothing that can be done with the results at this time that will be fair to everyone.  Out of approximately 300 people who went into the water, 33 completed the swim.  I know that statement will result in some of you saying, ”I could have finished but wasn’t given the opportunity”.  Below, you will find the results for the 33 athletes who completed the swim. Who completed the swim was determined by the honor system.  Athletes starting in the first four waves were asked at the finish line if they swam the whole course.

 

     I made the decision that anyone who completed the swim be moved to the top of their age group regardless of their overall time.  Anyone else who participated in a wave that started the swim essentially had the first portion of the event thrown out.  This is due to the variability of the percentage of the swim versus running that they completed.  Therefore, their event started as they crossed the “Swim Out” mat.  These age groups are marked with a double asterisk in the list of award winners below.  Those athletes who were moved up as a result of completing the swim are also marked with a double asterisk.

 

     I am required to submit results to USA Triathlon for the purpose of rankings.  The first point in the event that everyone began doing the same thing was at the “Swim Out” mat.  And, yes, I fully understand that it took far more energy to get into the water and swim any portion of the event than it did to run down the beach.  Therefore, the “4 Event” Results compiled by Kale Running (comprised of Transition 1, Bike, Transition 2 and Run) will be used for USAT rankings as well as the award winners.  You may find that some award winners are farther down in the results but were moved up in the awards by virtue of completing the swim.

 

     I would like to thank all of the volunteers who did their best under the circumstances and Kale Running for all of the effort that went into compiling the results.  Much of that had to be done by hand.  I know it is human nature to want to blame someone when things go wrong, so blame me if you must.  However, indulge me in a bit of self-pity here.  None of this is fair to anyone, including me.  The best decisions were made at the time and it is very easy to sit back and say the entire event was a fiasco.  However, the fact that everyone that went into the water came back out makes the event a success in my eyes.

 

 

 

Sincerely,

 

Betty Virok

Race Director

Sandman Triathlon

 

 

 

LIST OF ATHLETES WHO COMPLETED THE SWIM

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

 

Place

Name

Bib No

Age

Time

Rate

Time

Time

Rate

Time

Time

Pace

Time

Div/Place

1

John Lomogda

58

41

20:12.00

2.97

01:39.10

35:11.20

24.7

00:50.70

16:50.30

5:26

1:14:43.30

1st/M OPEN

2

Austin Jackson

47

33

21:28.75

2.80

01:25.30

35:08.70

24.8

00:43.10

17:29.80

5:38

1:16:15.65

2nd/M OPEN

3

Derek Russell

73

37

17:12.35

3.49

01:40.20

36:44.85

23.7

00:43.75

22:29.95

7:15

1:18:51.10

3rd/M OPEN

4

T. Roy Jarrett

48

50

20:06.80

2.99

01:29.95

38:07.65

22.8

00:54.35

19:39.05

6:20

1:20:17.80

4th/M OPEN

5

Hobie Whitmore

82

41

24:17.05

2.47

01:32.55

38:47.95

22.4

00:57.10

19:03.60

6:09

1:24:38.25

5th/M OPEN

6

Allen Pyle

259

50

20:14.10

2.97

02:09.35

37:14.55

23.4

01:04.25

24:41.00

7:58

1:25:23.25

1st/M 50-54

7

Matthew Balderston

15

24

18:58.10

3.16

01:45.45

42:18.50

20.6

01:00.20

21:43.85

7:00

1:25:46.10

6th/M OPEN

8

Ellen Ruddock

360

44

15:44.80

3.81

03:05.65

43:01.00

20.2

00:58.70

23:54.75

7:43

1:26:44.90

1st/F 40-44

9

Wes Hayes

41

44

28:17.35

2.12

01:28.90

36:16.35

24.0

00:43.85

21:06.00

6:48

1:27:52.45

7th/M OPEN

10

James Leach

55

43

19:20.80

3.10

02:17.15

40:29.25

21.5

01:31.05

24:31.45

7:55

1:28:09.70

8th/M OPEN

11

Michelle Callan

311

43

14:12.10

4.23

03:12.50

43:46.30

19.9

01:52.70

25:13.35

8:08

1:28:16.95

2nd/F 40-44

12

John Peterson

68

36

26:21.95

2.28

02:00.60

38:44.50

22.5

00:51.25

22:16.45

7:11

1:30:14.75

9th/M OPEN

13

Janet Dierstein

32

31

27:40.95

2.17

02:04.40

38:05.20

22.8

00:56.40

21:48.50

7:02

1:30:35.45

1st/F OPEN

14

Scott Foster

39

32

22:22.20

2.68

02:21.60

40:59.95

21.2

01:13.65

23:42.95

7:39

1:30:40.35

10th/M OPEN

15

Parker Neff

250

51

25:54.95

2.32

03:26.95

38:02.75

22.9

01:27.60

22:17.85

7:11

1:31:10.10

2nd/M 50-54

16

Joel Isely

45

49

26:31.00

2.26

01:36.95

38:29.50

22.6

01:17.95

24:52.45

8:01

1:32:47.85

11th/M OPEN

17

Scott Craig

218

51

23:52.40

2.51

02:01.80

42:47.00

20.3

01:35.25

23:25.05

7:33

1:33:41.50

3rd/M 50-54

18

Meghan Wren Briggs

166

46

25:02.65

2.40

02:29.15

42:28.90

20.5

01:34.90

22:52.90

7:23

1:34:28.50

1st/F 45-49

19

June McDaniels

133

54

27:11.65

2.21

02:20:20

41:04.65

21.2

01:07.15

23:21.15

7:32

1:35:04.80

1st/F 50-54

20

George Grinnan

227

51

24:23.35

2.46

02:51.80

43:13.30

20.1

00:40.50

25:01.20

8:04

1:36:10.15

4th/M 50-54

21

Jean Steenson

77

41

27:46.05

2.16

02:10.10

43:08.80

20.2

01:13.55

23:36.15

7:37

1:37:54.65

2nd/F OPEN

22

Susan Gordon

120

49

22:52.25

2.62

02:39.20

47:11.45

18.4

01:16.80

24:10.90

7:48

1:38:10.60

2nd/F 45-49

23

Jorge Cortina

214

51

23:42.95

2.53

03:15.65

45:23.15

19.2

00:46.80

26:14.70

8:28

1:39:23.25

5th/M 50-54

24

Jessica Blasik

20

26

28:02.60

2.14

03:31.05

45:33.40

19.1

00:51.25

25:26.75

8:12

1:43:25.05

3rd/F OPEN

25

Scott Toppel

81

42

31:38.20

1.90

02:37.90

46:53.15

18.6

01:28.70

22:31.65

7:16

1:45:09.60

12th/M OPEN

26

Bryan Clark

27

22

32:35.75

1.84

03:01.45

48:10.75

18.1

00:45.40

23:58.00

7:44

1:48:31.35

13th/M OPEN

27

Marissa Johnson

49

21

27:21.80

2.19

02:32.90

48:49.55

17.8

02:10.05

29:58.20

9:40

1:50:52.50

4th/F OPEN

28

Evan Siebring

76

19

25:36.65

2.34

05:30.35

52:53.00

16.5

01:01.15

29:44.15

9:35

1:54:45.30

14th/M OPEN

29

Susan Smith

192

33

32:48.95

1.83

03:59.90

50:01.10

17.4

01:07.10

30:45.65

9:55

1:58:42.70

1st/ATHENA

30

Janelle Shuster

75

23

33:34.25

1.79

02:56.10

50:11.50

17.3

01:27.95

30:36.50

9:52

1:58:46.30

5th/F OPEN

31

Larus Isfeld

46

39

32:29.90

1.85

08:29.65

49:38.10

17.5

02:40.10

32:21.35

10:26

2:05:39.10

15th/M OPEN

32

Eileen Ju

52

42

38:12.60

1.57

06:16.30

51:25.60

16.9

08:09.60

31:12.75

10:04

2:15:16.85

6th/F OPEN/

33

Lucy Bartamian

16

36

35:36.25

1.69

05:36.55

1:00:34.90

14.4

01:45.70

33:26.75

10:47

2:17:00.15

7th/F OPEN

 

 

 

FEMALE AWARD WINNERS

 

Open Women

1

Janet Dierstein

2

Jean Steenson

3

Jessica Blasik

 

 

Female 20 to 24

1

Aspen Foster

2

Kate Tussey

 

 

Female 25 to 29

1

Kate Derner

2

Lindsey Selfridge

3

Shannon Revell

 

 

Female 30 to 34

1

Ashley Stanley

2

Kimberly Baumgarten

3

Dixie King

4

Jennifer Williams

 

 

Female 35 to 39

1

Patricia Holland

2

Devon Bathurst

3

Julie Rose

4

Jacqueline Fee

 

 

**Female 40 to 44

1

Ellen Ruddock (moved up due to completing swim)

2

Michelle Callan (moved up due to completing swim)

3

Christine Allgeier

4

Peggy Neidig

 

 

**Female 45 to 49

1

Meghan Wren Briggs (moved up due to completing swim)

2

Susan Gordon (moved up due to completing swim)

3

Elizabeth Ware

4

Kathleen Bassett

 

 

Female 50 to 54

1

June McDaniels (completed swim but was already first)

2

Sheri Segal

3

Amy Harris

 

 

Female 55 to 59

1

Pamela Whitley

2

Daura Hamlin

3

Carol Goodloe

 

 

Female 60 to 64

1

Gale Wille

2

Alma Henry

 

 

Female 65 & Over

1

Karen Jacobs

2

Gloria Siegel

 

 

**Athena Division

1

Susan Smith (moved up due to completing swim)

2

Amy Hoyt

3

Kimberly Porter

 

 

MALE AWARD WINNERS

 

Open Men

1

John Lomogda

2

Austin Jackson

3

Derek Russell

 

 

Male 18 to 19

1

Peter Fredrickson

 

 

Male 20 to 24

1

Thomas Lyons

2

Richard Morris

 

 

Male 25 to 29

1

Brian Myers

2

Scott Shumate

3

Jonathan O’Neill

4

Michael Shaughnessy

5

Michael Wolfe

 

 

Male 30 to 34

1

William Weber

2

Enrique Tomeu

3

Alex Cancado

4

Alex Colon

5

Brian Gebo

 

 

Male 35 to 39

1

William Reed

2

Bobby Smits

3

Chris Harnish

4

Brian McCune

5

Sam Lunger

 

Male 40 to 44

1

Robert Riek

2

David Hart

3

Jeremy Davidson

4

Jason Lloyd

5

Christopher Poulos

 

 

Male 45 to 49

1

Dudley Ware

2

Ben Willis

3

Anthony Desmet

4

Vincent Ortiz

5

Charles Alt

 

 

**Male 50 to 54

1

Allen Pyle (moved up due to completing swim)

2

Parker Neff (moved up due to completing swim)

3

Scott Craig (moved up due to completing swim)

 

 

Male 55 to 59

1

Tom Randolph

2

Tom Laidlaw

3

Gene Bachman

 

 

Male 60 to 64

1

Brad Metcalf

2

John Tansey

3

Donald Bartnik

 

 

Male 65 to 69

1

Amiele Barakey

2

Peter Cummings

 

 

Male 70 to 74

1

Joseph Polinski

 

 

Clydesdale Division

1

Scott Avery

2

Chris O’Donnell

3

Steven Herron

 

 

TEAM DIVISION AWARD WINNERS

 

Women’s Team

1

Team Pittsburgh

 

 

Men’s Team

1

Tri For Autism

 

 

Mixed Team

1

VB Masters

 

 

2010 Sandman Triathlon Results

September 19, 2010


Results By KaleRunning.com


 

Open Division

Overall Women

 

Overall

 

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Janet Dierstein

32

31

1

02:04.40

 

1

38:05.20

22.8

2

00:56.40

 

1

21:48.50

7:02

1:02:54.50

2

18

Jean Steenson

77

41

2

02:10.10

 

2

43:08.80

20.2

3

01:13.55

 

2

23:36.15

7:37

1:10:08.60

3

22

Jessica Blasik

20

26

3

03:31.05

 

3

45:33.40

19.1

1

00:51.25

 

3

25:26.75

8:12

1:15:22.45

4

24

Allison Lopresti

59

38

3

02:45.80

 

1

46:02.05

18.9

8

01:42.80

 

9

28:36.50

9:14

1:19:07.15

5

26

Ashley Winsky

84

26

9

04:02.65

 

3

48:41.35

17.9

2

00:54.45

 

3

25:32.20

8:14

1:19:10.65

6

28

Jane Cervone

25

46

1

02:27.65

 

2

48:14.95

18.0

1

00:53.80

 

8

27:56.20

9:01

1:19:32.60

7

29

Ashley Pelzek

67

26

11

04:35.90

 

5

50:08.00

17.4

19

02:42.10

 

2

23:43.95

7:39

1:21:09.95

8

30

Sarah Pettrone

69

34

8

03:26.50

 

13

54:06.45

16.1

4

01:00.75

 

1

23:39.10

7:38

1:22:12.80

9

32

Melissa Cervone

26

21

6

03:19.40

 

11

52:52.05

16.5

3

00:57.05

 

4

25:52.35

8:21

1:23:00.85

10

34

Marissa Johnson

49

21

2

02:32.90

 

4

48:49.55

17.8

16

02:10.05

 

12

29:58.20

9:40

1:23:30.70

11

37

Laura Wiederwax

83

26

10

04:33.50

 

9

51:36.70

16.9

21

02:46.30

 

5

26:14.80

8:28

1:25:11.30

12

38

Janelle Shuster

75

23

4

02:56.10

 

6

50:11.50

17.3

7

01:27.95

 

13

30:36.50

9:52

1:25:12.05

13

39

Linda Anderson

14

45

12

04:45.30

 

10

52:34.80

16.6

12

01:47.05

 

6

26:24.55

8:31

1:25:31.70

14

41

Jamila Gale

40

30

13

04:53.80

 

12

53:08.05

16.4

18

02:31.95

 

7

27:00.70

8:43

1:27:34.50

15

46

Letty Stone

78

51

16

06:05.85

 

18

58:38.50

14.8

15

02:01.70

 

10

28:51.80

9:18

1:35:37.85

16

47

Mallory Forrey

38

24

7

03:23.00

 

14

56:27.40

15.4

5

01:04.20

 

21

35:05.40

11:19

1:36:00.00

17

48

Eileen Ju

52

42

17

06:16.30

 

7

51:25.60

16.9

23

08:09.60

 

15

31:12.75

10:04

1:37:04.25

18

49

Karrie Mullen

64

35

20

08:22.95

 

8

51:29.10

16.9

17

02:17.10

 

22

36:18.25

11:43

1:38:27.40

19

50

Ansley Elias

36

28

5

03:06.10

 

22

1:03:32.40

13.7

6

01:06.90

 

17

31:19.30

10:06

1:39:04.70

20

51

Giadira Leon

57

35

15

06:04.75

 

17

58:02.10

15.0

22

03:15.20

 

18

31:52.95

10:17

1:39:15.00

21

52

Lucy Bartamian

16

36

14

05:36.55

 

20

1:00:34.90

14.4

11

01:45.70

 

20

33:26.75

10:47

1:41:23.90

22

53

Jessica Phillips

70

33

19

07:52.70

 

23

1:06:26.70

13.1

14

01:52.50

 

11

29:01.55

9:22

1:45:13.45

23

54

Monica Berry

19

26

18

07:51.15

 

21

1:02:40.85

13.9

20

02:43.80

 

19

32:27.90

10:28

1:45:43.70

24

56

Susan Ju

53

37

23

17:44.90

 

15

57:52.80

15.0

10

01:43.70

 

14

31:12.50

10:04

1:48:33.90

25

57

Christine Ju

51

36

22

17:43.95

 

16

57:54.20

15.0

9

01:42.90

 

16

31:13.30

10:04

1:48:34.35

26

58

Alexandra Yarbrough

86

21

21

09:53.25

 

19

1:00:15.90

14.4

13

01:51.35

 

23

37:16.60

12:01

1:49:17.10

 

Overall Men

 

Overall

 

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

John Lomogda

58

41

3

01:39.10

 

2

35:11.20

24.7

3

00:50.70

 

1

16:50.30

5:26

54:31.30

2

2

Austin Jackson

47

33

1

01:25.30

 

1

35:08.70

24.8

1

00:43.10

 

2

17:29.80

5:38

54:46.90

3

3

Wes Hayes

41

44

2

01:28.90

 

3

36:16.35

24.0

2

00:43.85

 

3

21:06.00

6:48

59:35.10

4

4

T. Roy Jarrett

48

50

1

01:29.95

 

2

38:07.65

22.8

8

00:54.35

 

3

19:39.05

6:20

1:00:11.00

5

5

Hobie Whitmore

82

41

2

01:32.55

 

6

38:47.95

22.4

10

00:57.10

 

2

19:03.60

6:09

1:00:21.20

6

6

Derek Russell

73

37

4

01:40.20

 

1

36:44.85

23.7

5

00:43.75

 

10

22:29.95

7:15

1:01:38.75

7

7

Mark Manny

60

31

7

02:08.65

 

3

38:28.80

22.6

15

01:03.80

 

5

20:25.50

6:35

1:02:06.75

8

9

John Peterson

68

36

6

02:00.60

 

5

38:44.50

22.5

7

00:51.25

 

9

22:16.45

7:11

1:03:52.80

9

10

George Fiscella

37

48

9

02:19.85

 

13

42:22.05

20.5

1

00:36.55

 

6

20:52.20

6:44

1:06:10.65

10

11

Joel Isely

45

49

3

01:36.95

 

4

38:29.50

22.6

19

01:17.95

 

17

24:52.45

8:01

1:06:16.85

11

12

Matthew Balderston

15

24

5

01:45.45

 

12

42:18.50

20.6

12

01:00.20

 

7

21:43.85

7:00

1:06:48.00

12

13

Tony Tancini

80

38

16

03:04.05

 

14

43:19.40

20.1

3

00:41.40

 

4

20:19.50

6:33

1:07:24.35

113

14

Kevin Hurley

44

23

14

02:46.85

 

15

44:32.30

19.5

22

01:26.35

 

1

19:01.05

6:08

1:07:46.55

14

15

Russell Mullen

65

35

11

02:26.15

 

10

41:25.55

21.0

9

00:56.85

 

12

23:05.60

7:27

1:07:54.15

15

16

Scott Foster

39

32

10

02:21.60

 

9

40:59.95

21.2

18

01:13.65

 

13

23:42.95

7:39

1:08:18.15

16

17

James Leach

55

43

8

02:17.15

 

8

40:29.25

21.5

24

01:31.05

 

16

24:31.45

7:55

1:08:48.90

17

19

Jared Boone

21

25

22

04:57.55

 

16

44:34.45

19.5

2

00:40.35

 

8

21:56.50

7:05

1:12:08.85

18

20

Jacob Anderson

13

54

13

02:38.80

 

7

39:27.55

22.1

21

01:20.65

 

23

29:32.10

9:32

1:12:59.10

19

21

Scott Toppel

81

42

12

02:37.90

 

19

46:53.15

18.6

23

01:28.70

 

11

22:31.65

7:16

1:13:31.40

20

23

Bryan Clark

27

22

15

03:01.45

 

20

48:10.75

18.1

6

00:45.40

 

15

23:58.00

7:44

1:15:55.60

21

25

Timothy Winsky

85

29

19

04:21.50

 

25

49:52.55

17.4

11

00:59.70

 

14

23:56.50

7:43

1:19:10.25

22

27

Patrick Krebs

54

40

17

03:52.80

 

11

41:29.60

21.0

20

01:19.70

 

28

32:43.30

10:33

1:19:25.40

23

31

Peter Lee

56

39

18

04:21.35

 

21

48:26.55

18.0

16

01:09.50

 

22

29:03.05

9:22

1:23:00.45

24

33

Brett Masie

61

42

23

05:10.25

 

18

45:19.45

19.2

29

04:06.15

 

21

28:26.30

9:10

1:23:02.15

25

35

Scott Housel

42

44

28

06:44.55

 

23

49:32.65

17.6

25

02:10.90

 

18

25:13.45

8:08

1:23:41.55

26

36

Cesar Alinsonorin

12

40

27

06:44.25

 

17

45:18.35

19.2

26

02:15.65

 

25

30:14.60

9:45

1:24:32.85

27

40

Ryan Dunlap

35

29

24

05:19.60

 

22

49:02.35

17.7

13

01:00.50

 

26

31:23.30

10:07

1:26:45.75

28

42

Jason Bruhn

22

27

20

04:39.90

 

27

56:30.55

15.4

17

01:11.20

 

19

26:34.15

8:34

1:28:55.80

29

43

Evan Siebring

76

19

25

05:30.35

 

26

52:53.00

16.5

14

01:01.15

 

24

29:44.15

9:35

1:29:08.65

30

44

Matthew Coleman

28

25

21

04:52.85

 

28

56:54.80

15.3

4

00:41.55

 

20

26:42.95

8:37

1:29:12.15

31

45

Larus Isfeld

46

39

29

08:29.65

 

24

49:38.10

17.5

27

02:40.10

 

27

32:21.35

10:26

1:33:09.20

32

55

Vance Phillips

71

43

26

06:24.00

 

29

59:38.50

14.6

28

02:49.35

 

29

38:38.30

12:28

1:47:30.15

 

 

 

Age Group Division

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

44

Aspen Foster

880

23

2

01:40.80

 

3

42:07.20

20.7

1

00:47.05

 

1

20:09.90

6:30

1:04:44.95

2

83

Kate Tussey

863

24

1

01:36.80

 

1

40:10.25

21.7

9

01:10.40

 

4

23:44.40

7:39

1:06:41.85

3

86

Christine Hubbard

883

21

4

01:57.75

 

2

41:11.35

21.1

5

01:02.40

 

2

22:48.65

7:21

1:07:00.15

4

244

Isabella Concepcion

873

23

7

02:47.75

 

4

45:41.55

19.0

14

01:33.00

 

5

24:29.25

7:54

1:14:31.55

5

307

Morgan Wilson

888

22

3

01:43.35

 

6

47:23.55

18.4

7

01:05.95

 

10

27:35.20

8:54

1:17:48.05

6

329

Morgan Fasolak

879

22

10

02:59.40

 

10

49:42.55

17.5

15

01:40.30

 

7

24:51.95

8:01

1:19:14.20

7

338

Jennifer Sargent

886

23

6

02:46.20

 

12

52:22.30

16.6

12

01:22.35

 

3

23:11.70

7:29

1:19:42.55

8

357

Katherine Degrass

875

24

9

02:54.65

 

11

51:59.10

16.7

3

00:58.50

 

6

24:49.20

8:00

1:20:41.45

9

393

Alyson Gross

881

21

11

03:05.75

 

8

49:33.10

17.6

4

01:00.05

 

14

29:16.40

9:26

1:22:55.30

10

424

Caroline Dozier

878

24

12

03:09.90

 

5

47:02.85

18.5

6

01:04.80

 

16

33:26.15

10:47

1:24:43.70

11

428

Cori Burkholder

870

23

16

03:30.45

 

13

52:50.40

16.5

18

01:51.50

 

8

26:55.65

8:41

1:25:08.00

12

432

Ellie Donahue

877

24

8

02:51.70

 

15

53:38.55

16.2

8

01:07.25

 

12

27:45.65

8:57

1:25:23.15

13

437

Aleza Cain

871

24

13

03:14.10

 

16

53:50.30

16.2

11

01:19.10

 

9

27:21.90

8:49

1:25:45.40

14

457

Katherine Laidlaw

884

23

17

03:41.85

 

7

48:49.95

17.8

19

02:14.25

 

15

32:32.65

10:30

1:27:18.70

15

486

Amanda Wagstaff

887

22

5

02:36.50

 

9

49:33.55

17.6

2

00:56.05

 

18

36:38.45

11:49

1:29:44.55

16

502

Elyse Dana

874

24

14

03:27.55

 

14

52:58.10

16.4

16